Davidová skončila ve sprintu SP v Oslu čtvrtá, Jislová šestá

foto Česká biatlonistka Markéta Davidová na trati sprintu SP v Oslu.

Oslo - Českým biatlonistkám vyšel závěrečný sprint sezony Světového poháru. Na trati v Oslu na Holmenkollenu skončila přesně střílející Markéta Davidová těsně pod stupni vítězů čtvrtá a Jessica Jislová šestá. Závod vyhrála domácí Tiril Eckhoffová, její krajanka Marte Olsbuová Röiselandová ovládla hodnocení disciplíny.

Do sobotního stíhacího závodu postoupily i jednatřicátá Tereza Voborníková a z 59. místa Lucie Charvátová. Eva Puskarčíková se rozloučila se Světovým pohárem 65. místem ve svém 225. závodu mezi elitou.

Sprint mužů vyhrál domácí Stura Holm Laegreid před Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem, jenž si po velkém glóbu za celkový triumf v SP zajistil i malý za hodnocení disciplíny. Nejlepší z Čechů Jakub Štvrtecký byl osmnáctý, Adam Václavík jednadvacátý.

Davidová byla po střelbě vstoje třetí, ale nakonec o deset vteřin prohrála s Röiselandovou. Rychlejší byla i vítězná Eckhoffová a na druhém místě Rakušanka Lisa Theresa Hauserová. "Tři soupeřky byly lepší, ale já jsem s tím dnes spokojená," řekla Davidová v České televizi po svém nejlepším sprintu v sezoně, kterým vylepšila jedenáctou pozici z Oberhofu.

"Jsem hlavně ráda za dvě nuly," pochvalovala si Davidová, které se v sezoně povedlo trefit všechny terče v individuálním závodu jen na jejím začátku při triumfu ve vytrvalostním závodu v Östersundu. "Hodně dlouho jsem nastřelovala a byla z toho nervózní, ale na závod se vítr uklidnil, bylo to čitelnější a vestoje jsem měla i dost štěstí," uvedla Davidová.

Jislová potvrdila roli přesné střelkyně a zajela nejlepší sprint kariéry. Jejím maximem bylo patnácté místo z prosince v Annecy a z roku 2018 z Anterselvy. "Mám z toho radost," řekla Jislová a uvedla, že měla na střelnici štěstí. "Jedna rána byla určitě dost velký kalibr, takže jsem ráda. Myslím, že spadla až v době, kdy už jsem se zvedala," řekla biatlonistka.

Češky se v hodnocení národů Světového poháru dostaly před Italky na páté místo, což znamená, že v příští sezoně můžou nominovat na start až šest závodnic.

Dva závody před koncem sezony je už prakticky jisté, že se celkovou vítězkou stane Röiselandová. Před Švédkou Elvirou Öbergovou vede o 106 bodů.

Olympijský vítěz ze štafety Laegreid byl nejrychlejší na trati a k tomu přidal bezchybnou střelbu. Krále pohárové sezony Fillona Mailleta porazil o 22,4 sekundy, na třetího Sebastiana Samuelssona ze Švédska najel další čtyři sekundy.

Štvrtecký nemusel ani na jedno trestné kolo a dojel si pro nejlepší umístění v sezoně. Jeho reprezentační kolega Václavík předvedl dvanáctý nejrychlejší běžecký čas, ale do dvacítky ho nepustily dvě chyby na střelnici. Česká jednička Michal Krčmář byl také s dvěma chybami třiatřicátý, Mikuláš Karlík devětatřicátý. Juniorský mistr světa a Evropy Jonáš Mareček skončil na 72. pozici a do stíhačky nepostoupil.

Štvrtecký s Václavíkem si dnes připsali shodně své druhé nejlepší výsledky v kariéře a sezonní maxima. "Musím hlavně pochválit servis, dneska nám jely suprově lyže. Dal jsem do toho poslední zbytky sil a ve finále to nebylo vůbec špatné," radoval se po rychlém běhu Václavík.

Biatlonisté díky vydařenému týmovému výkonu uhájili devátou příčku v Poháru národů a udrželi pro příští sezonu kvótu pěti startujících.

Výsledky SP v biatlonu v Oslu:

Muži - sprint (10 km): 1. Laegreid (Nor.) 25:27,1 (0 tr. okruhů), 2. Fillon Maillet (Fr.) -22,4 (0), 3. Samuelsson (Švéd.) -26,5 (0), 4. Doll -39,5 (0), 5. Lesser -40,0 (1), 6. Nawrath (všichni Něm.) -40,5 (0), 7. Christiansen (Nor.) -54,3 (0), 8. Kühn (Něm.) -59,7 (1), 9. A. F. Andersen (Nor.) -59,8 (0), 10. Ponsiluoma (Švéd.) -1:08,8 (2), ...18. Štvrtecký -1:31,8 (0), 21. Václavík -1:41,8 (2), 33. Krčmář -2:14,8 (2), 39. Karlík -2:29,2 (3), 72. Mareček (všichni ČR) -3:42,6 (2).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Fillon Maillet 402, 2. Samuelsson 340, 3. Laegreid 284, 4. Jacquelin (Fr.) 283, 5. Christiansen 274, 6. Kühn 252, ...31. Krčmář 88, 37. Štrvrtecký 65, 62. Václavík 34, 93. Karlík 2.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 22 závodů): 1. Fillon Maillet 924, 2. Samuelsson 644, 3. Jacquelin 636, 4. Laegreid 634, 5. Christiansen 530, 6. T. Bö (Nor.) 573, ...29. Krčmář 282, 57. Štvrtecký 67, 58. Václavík 65, 102. Karlík 2.

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 21:28,3 (1 tr. okruh), 2. Hauserová (Rak.) -7,0 (0), 3. Röiselandová (Nor.) -9,4 (1), 4. Davidová (ČR) -19,7 (0), 5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -40,3 (0), 6. Jislová (ČR) -54,2 (0), 7. Herrmannová (Něm.) -56,1 (1), 8. P. Fialková (SR) -1:02,4 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -1:08,3 (0), 10. Chevalierová (Fr.) -1:10,2 (1), ...31. Voborníková -2:15,1 (1), 59. Charvátová -3:34,5 (5), 65. Puskarčíková (všechny ČR) -3:58,1 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Röiselandová 412, 2. E. Öbergová 340, 3. H. Öbergová (obě Švéd.) 306, 4. Hauserová 300, 5. Chevalierová-Bouchetová 289, 6. Herrmannová 274, ...16. Jislová 182, 17. Davidová 176, 56. Puskarčíková 30, 63. Charvátová 25, 76. Vinklárková (ČR) 12, 78. Voborníková 10, 83. Teplá (ČR) 5.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 22 závodů): 1. Röiselandová 855, 2. E. Öbergová 749, 3. Hauserová 631, 4. H. Öbergová 620, 5. Alimbekavová (Běl.) 589, 6. Chevalierová-Bouchetová 585, ...11. Davidová 497, 16. Jislová 403, 72. Charvátová 33, 74. Puskarčíková 30, 81. Voborníková 22, 92. Vinklárková 12, 100. Teplá 5.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 29.03.2024 ČTK