Sparta se po remíze se Slavií přiblížila titulu, Boleslav vyhrála v Ostravě

foto Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Sparta Praha - Slavia Praha, 11. května 2024, Praha. Oscar ze Slavie (vlevo) a Qazim Laci ze Sparty (druhý zprava).

Praha - Fotbalisté Sparty navzdory půlhodinovému oslabení remizovali doma ve 2. kole ligové nadstavby ve skupině o titul v pražském derby se Slavií bez branek a výrazně se přiblížili obhajobě trofeje. Letenští tři zápasy před koncem soutěže nadále vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem. Mladá Boleslav zvítězila v Ostravě 1:0 a poskočila před Baník na čtvrtou příčku. Plzeň přestřílela Slovácko 4:2 díky hattricku Pavla Šulce, který se posunul do čela tabulky kanonýrů.

Sparta od 63. minuty dohrávala bez vyloučeného Lukáše Haraslína. Letenští obdrželi už 10. červenou v ligové sezoně, suverénně nejvíce ze všech celků. Vyloučeného hráče měli v každém ze čtyř soutěžních derby v tomto ročníku. Slavia ale přesilovku využít nedokázala a ani tentokrát se nedočkala prvního vítězství v sezoně v klíčových soubojích s hlavními konkurenty Spartou a Plzní.

Také čtvrtý vzájemný soutěžní zápas pražských "S" v tomto ročníku skončil po 90 minutách nerozhodně, z toho potřetí v lize. Rovněž v březnu se na Letné hrálo bez branek. Vítěz vzešel pouze z únorového čtvrtfinále domácího poháru v Edenu, v němž Sparta po obratu triumfovala 3:2 po prodloužení.

Mladá Boleslav překvapivě uspěla v přímém souboji o čtvrté místo v Ostravě. Vítězství zajistil hostům už ve třetí minutě vlastní gól domácího Jiřího Bouly. Baník se pak přes výraznou převahu neprosadil a popáté za sebou nezvítězil. Středočeši ve třetím vzájemném duelu v sezoně po předchozích dvou porážkách poprvé uspěli a mají před Slezany dvoubodový náskok na čtvrté příčce, která zaručuje účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy.

Plzeňský Šulc si připsal druhý ligový hattrick v kariéře a v sezoně. Ofenzivní univerzál otevřel proti Slovácku v 16. minutě skóre, ve 32. minutě srovnal premiérovým gólem v ročníku nejvyšší soutěže Michal Kohút. Ještě do pauzy vrátil Viktorii vedení kapitán Lukáš Hejda, v 70. minutě ale znovu odpověděl z penalty Marek Havlík. V nastavení si však poradil s pokutovým kopem i Šulc, který následně zpečetil výsledek a s 18 brankami poskočil do čela tabulky kanonýrů o dva góly před slávistu Václava Jurečku.

Plzeň vyhrála nad celkem z Uherského Hradiště v této sezoně na třetí pokus a vrátila mu domácí listopadový debakl 1:4. Západočeši navázali na triumf 3:0 nad Mladou Boleslaví z minulého týdne, v lize potřetí za sebou zvítězili a z třetí příčky tabulky ztrácejí osm bodů na druhou Slavii. Šesté Slovácko po porážce 2:4 se Spartou stejným výsledkem podlehlo i v druhém zápase v nadstavbě, v lize nevyhrálo podeváté za sebou a je čtyři body za pátou Ostravou.

V neděli jsou na programu tři zápasy skupiny o záchranu a dvě odvetná utkání semifinále skupiny o Evropu.

2. kolo nadstavby - skupina o titul:

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 4:2 (2:1)

Branky: 16., 90.+3 z pen. a 90.+8 Šulc, 43. Hejda - 32. Kohút, 70. Havlík z pen. Rozhodčí: Všetečka - Ratajová, Leška - Kvítek (video). ČK: 90.+3 Svědík (Slovácko, trenér). Diváci: 6740.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 3. vlastní Boula. Rozhodčí: Berka - Vlček, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Kubala, Lischka, Adediran - Sakala, Vaníček, Holoubek (trenér). Diváci: 8627.

Sparta Praha - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Černý - Paták, Kříž - Radina (video). ŽK: Haraslín, Laci, Wiesner, Krejčí - Jurásek, Holeš. ČK: 63. Haraslín. Diváci: 18.199 (vyprodáno).