Francouz vychytal v NHL výhru, Hertl s Noskem asistovali

foto Brankář Colorada Pavel Francouz (vpravo) zasahuje před Loganem Couturem.

New York - Hokejový brankář Pavel Francouz v NHL zastavil 25 střel při výhře Colorada 5:3 na ledě San Jose. Za domácí si připsal Tomáš Hertl jednu přihrávku. V pátečním programu se z českých hráčů podílel ještě Tomáš Nosek asistencí na vítězství Bostonu 4:2 ve Winnipegu. Jeho spoluhráč David Pastrňák ve svém pětistém utkání v soutěži nebodoval. Radko Gudas si připsal při výhře Floridy 3:0 v Anaheimu devět srážek a popral se.

Francouz chytal po jedenácti dnech a poprvé od prodloužení smlouvy o dva roky. Odolával do čtyřicáté minuty, v níž ho překonal tečí Jeffrey Viel a snížil na 1:4. San Jose ožilo a ve třetí třetině se dostalo na rozdíl jediné branky. Nejdříve po Hertlově asistenci našel Rudolfs Balcers střelou z pravého kruhu mezeru mezi Francouzovými betony a při hře bez gólmana se prosadil Erik Karlsson. V pokračujícím risku zpečetil Valerij Ničuškin výhru Colorada svou druhou trefou v zápase.

"Naše tempo bylo v úvodních dvou třetinách opravdu vysoké," řekl Cale Makar, který zvýšil ve 21. minutě už na 3:0 a je s 22 góly nejlepším střelcem NHL mezi obránci. V utkání zaznamenal celkem tři body (1+2). "Ani ve třetí třetině jsme nepolevili, tempo bylo pořád vysoké. Ale měli jsme v obraně pár výpadků a oni je potrestali. Celkově se mi ale líbil náš výkon a bojovnost."

Boston se ujal ve druhé třetině brankami Brada Marchanda a Trenta Frederica vedení 2:0, ale na začátku posledního dějství o náskok přišel. Během 85 sekund se prosadili Adam Lowry a Nikolaj Ehlers. Zápas rozhodl v 56. minutě dorážkou v přesilové hře Taylor Hall. Výhru mohl při hře Winnipegu bez gólmana zpečetit Nosek, ale puk posunul na Charlieho McAvoye. Český útočník si vylepšil statistiky v sezoně na 3+11, ale neskóroval už 31 utkání.

Pastrňák hýřil ve svém jubilejním startu aktivitou, ale žádná z jeho sedmi střel se neujala. Na ledě strávil jen necelých šestnáct minut, protože v průběhu první třetiny po nešťastném pádu zamířil do kabin, ale vrátil se. Český útočník ještě zažíval těžké chvilky i na trestné lavici za stavu 2:2. Domácí ale přesilovou hru nevyužili, zatímco Boston následně v početní převaze udeřil a gól do prázdné dal v oslabení čtyř proti šesti.

"Jsme pyšní na naše speciální formace. Poté, kdy soupeř vyrovnal, byly v zápase rozhodující," těšilo trenéra Bostonu Bruce Cassidyho.

Gudas vede suverénně statistiku NHL v počtu srážek a poté, kdy poslal v osmé minutě na led Simona Benoita, se na něj vrhnul Nicolas Deslauriers. Útočník Anaheimu využil momentu překvapeni, Gudasovi rozdal pár rán a povalil jej na led.

Ještě ve zbytku úvodní třetiny nasměroval Floridu k výhře dvěma góly Jonathan Huberdeau, druhý nejproduktivnější hráč sezony. Vedení pojistil ve 24. minutě Joe Thornton a gólman Spencer Knight potřeboval na svou první nulu v NHL sedmnáct zásahů. Na straně poražených odehrál přesně dvacet minut Andrej Šustr a zblokoval čtyři střely, nejvíce ze všech hráčů v zápase. Český bek strávil také čtvrtinu času na ledě v oslabení.

Alexandr Ovečkin byl hlavním strůjcem výhry Washingtonu 4:3 po nájezdech na ledě Caroliny. Ruský útočník v 55. minutě vyrovnal a rozhodl rozstřel. Hostující gólman Vítek Vaněček do hry nezasáhl. Na straně poražených vyšel Martin Nečas bodově naprázdno popáté za sebou a podeváté z posledních deseti utkání.

Stejně jako Vaněček plnil roli náhradníka také Daniel Vladař. Český brankář kryje v Calgary záda Jacobu Markströmovi, který v základní hrací době z 33 střel neinkasoval, ale v prodloužení rozhodla jeho chyba o prohře 0:1 s Buffalem. Švédský gólman vyjel mezi kruhy, aby rozehrál nahozený puk, ale ten mu sjel přímo na hokejku Tage Thompsona, který ho doklepl do prázdné. Hrdinou zápasu se stal Dustin Tokarski, který si připsal 24 zákroků a druhou nulu v NHL.

Philadelphia podlehla v Ottawě 1:3 bez svého kapitána. Claude Giroux zůstal mezi zdravými náhradníky, což jen posílilo spekulace, že by před pondělní uzávěrkou přestupů mohl být vyměněn.

NHL:

Ottawa - Philadelphia 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 11. Stützle, 50. Norris, 58. Formenton - 27. Atkinson. Střely na branku: 36:29. Diváci: 11.431. Hvězdy zápasu: 1. Norris, 2. A. Forsberg, 3. C. Brown (všichni Ottawa).

Carolina - Washington 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 6. a 40. Jarvis, 28. Trocheck - 55. a rozhodující sam. nájezd Ovečkin, 8. Kuzněcov, 11. Carlson. Střely na branku: 20:40. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis (Carolina), 2. Ovečkin, 3. Samsonov (oba Washington).

Winnipeg - Boston 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)

Branky: 43. Lowry, 44. Ehlers - 25. Marchand, 28. Frederic, 56. Hall, 60. McAvoy (Nosek). Střely na branku: 29:45. Diváci: 14.191. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Coyle, 3. Marchand (oba Boston).

Calgary - Buffalo 0:1 v prodl.

Branka: 64. Tage Thompson. Střely na branku: 24:34. Diváci: 16.685. Hvězdy zápasu: 1. Tokarski (Buffalo), 2. Markström (Calgary), 3. Tage Thompson (Buffalo).

Anaheim - Florida 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky: 14. a 20. Huberdeau, 24. Thornton. Střely na branku: 17:42. Diváci: 12.296. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Weegar (oba Florida), 3. Gibson (Anaheim).

San Jose - Colorado 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)

Branky: 40. Viel, 54. Balcers (Hertl), 59. E. Karlsson - 36. a 60. Ničuškin, 11. Kadri, 15. Helm, 21. Makar. Střely na branku: 28:29. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval tři góly z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Diváci: 13.022. Hvězdy zápasu: 1. Makar, 2. R. Murray (oba Colorado), 3. E. Karlsson (San Jose).

2. St. Louis 60 34 9 17 213:168 77
3. Minnesota 59 35 4 20 222:195 74
4. Nashville 61 35 4 22 198:172 74
5. Dallas 59 33 3 23 174:176 69
6. Winnipeg 62 28 10 24 191:194 66
7. Chicago 61 22 9 30 162:210 53
8. Arizona 60 20 4 36 159:216 44