Pastrňák se Zachou rozhodli, Mrázek a Vejmelka vychytali výhru

foto Utkání zámořské hokejové NHL Florida Panthers - Boston Bruins, 26. března 2023. Pavel Zacha z Bostonu se raduje z gólu.

New York - David Pastrňák překonal v NHL ve druhé sezoně za sebou stobodovou hranici, poté co přispěl gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 4:3 na ledě Floridy. Zápas rozhodl v 58. minutě Pavel Zacha, který si připsal i asistenci a byl vyhlášen první hvězdou. Petr Mrázek chytil 38 střel a dovedl Chicago k vítězství 3:1 nad Calgary. Arizona i díky 25 zákrokům Karla Vejmelky porazila Columbus 6:2.

Fotogalerie

Blízko k výhře měl i Jiří Patera, který chytal v NHL poprvé od 10. ledna. Vegas s českým brankářem vedl v Nashvillu po úvodní třetině 3:0, po dvou 4:1, ale nakonec prohrál 4:5 v prodloužení. Patera kryl třicet střel, prodloužení rozhodl Roman Josi. Obratem protáhli Predators bodovou sérii na osmnáct zápasů, z toho šestnáct vyhráli.

Jan Rutta si připsal přihrávku při porážce San Jose 3:6 s Dallasem. Český obránce vybojoval v útočném pásmu puk a díky jeho práci snížil Alexandr Barabanov na 1:3. Jejich spoluhráč Filip Zadina nasbíral čtyři záporné body za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.

Boston v zápase třikrát smazal jednogólové manko. Po přihrávce Zachy na modrou čáru vyrovnal Charlie McAvoy na 1:1. Pastrňák nepohrdl šancí, když jej Florida nepokryla před brankou, a upravil ve 36. minutě na 2:2. Havířovský rodák si trefou připsal stý bod v sezoně. Po české spolupráci padl vítězný gól. Pastrňák vyslal přihrávku z pravého kruhu do prostoru před brankou a od brusle Zachy skončil puk v síti.

"Podíval se na mě, než se dostal k (odraženému) puku, a věděl jsem, že se mě bude snažit najít. Tlačil jsem se před branku, abych se dostal do gólové pozice, a měl jsem štěstí," popsal Zacha klíčovou akci.

Boston vyhrál přímý souboj o první místo v Atlantické divizi. Před Floridou vede o dva body. "Víme, že mají velmi dobrý tým. Zápas připomínal play off. Taková vítězství jsou důležitá, abychom mohli svou hru posouvat na vyšší úroveň," podotkl Zacha.

Bostonu zbývá odehrát do konce základní části devět zápasů, ve kterých může Pastrňák zaútočit na osobní rekord. Minulou sezonu získal 113 bodů (62+51). Aktuálně je se 101 body (45+56) pátý v produktivitě soutěže.

Chicago vstřelilo v úvodní třetině dvě branky a svým druhým gólem v zápase zvýšil Jason Dickinson ve 45. minutě na 3:0. Mrázek byl v závěrečném dějství pod palbou a šlo na něj dvacet střel. O čisté konto připravil českého gólmana v čase 52:25 MacKenzie Weegar, který se prosadil střelou zpoza mezikruží.

Columbus překonal Vejmelku jen v přesilových hrách, ve kterých otevřel skóre z mezikruží Boone Jenner a na 2:2 vyrovnal Zach Werenski střelou z levého kruhu. Arizona rozhodla ve třetí třetině, kterou ovládla 4:0. Hlavní postavou zápasu se stal Josh Doan, který ozdobil debut v NHL dvěma góly včetně vítězného z 52. minuty.

"Bylo mi řečeno, abych si zápas užil, protože premiéra v NHL je jen jednou. A odehrál jsem utkání, na které nikdy nezapomenu," uvedl hrdina duelu, jehož otec Shane Doan je ikonou Coyotes.

New York Rangers udolali Philadelphii 6:5 v prodloužení a jsou prvním týmem, který má sto bodů a jistou účast v play off. Tři branky vítězů připravil Artěmij Panarin, který překonal hranici sta bodů. V klubové historii dosáhl této mety naposledy Jaromír Jágr v sezoně 2005/06. Dva branky Rangers dal Alexis Lafreniere a prodloužení ukončil Adam Fox.

Colorado podlehlo na svém ledě Montrealu 1:2 a přišlo o sérii devíti výher. Jediný gól vstřelil už v úvodní minutě Nathan MacKinnon, který bodoval i ve 35. domácím utkání sezony. Stále si tak udržuje naději, že se stane prvním hráčem v historii NHL, který bude bodovat ve všech 41 utkáních základní části na vlastním ledě.

NHL:

Florida - Boston 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)

Branky: 1. Rodrigues, 19. Reinhart, 50. Verhaeghe - 18. McAvoy (Zacha), 36. Pastrňák, 56. Frederic, 58. Zacha (Pastrňák). Střely na branku: 21:21. Diváci: 18.689. Hvězdy zápasu: 1. Zacha, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Reinhart (Florida).

NY Rangers - Philadelphia 6:5 v prodl. (0:0, 1:2, 4:3 - 1:0)

Branky: 43. a 54. Lafreniere, 36. Zibanejad, 42. Brodzinski, 50. Trocheck, 61. Fox - 23. Laughton, 32. Poehling, 47. Konecny, 52. Tippett, 57. Foerster. Střely na branku: 27:41. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Lafreniere, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Carolina 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 23. Puljujärvi, 38. Rust, 59. O'Connor, 60. Crosby - 32. Orlov. Střely na branku: 22:39. Diváci: 17.813. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Puljujärvi, 3. Rust (všichni Pittsburgh).

Washington - Detroit 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 45. a 62. D. Strome, 23. Dowd, 41. McMichael - 25. DeBrincat, 40. Perron, 55. P. Kane. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome, 2. McMichael (oba Washington), 3. DeBrincat (Detroit).

Toronto - New Jersey 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)

Branky: 2. Bertuzzi, 24. W. Nylander, 25. Matthews - 57. a 59. J. Hughes, 5. L. Hughes, 18. Hischier, 26. Meier, 34. Willman. Střely na branku: 45:25. Diváci: 18.360. Hvězdy zápasu: 1. Hischier, 2. Bratt, 3. Allen (všichni New Jersey).

Nashville - Vegas 5:4 v prodl. (0:3, 1:1, 3:0 - 1:0)

Branky: 35. Jankowski, 46. O'Reilly, 53. F. Forsberg, 53. Nyquist, 61. Josi - 3. Barbašev, 6. Howden, 17. Theodore, 40. W. Karlsson. Střely na branku: 35:35. Jiří Patera odchytal za Vegas celé utkání, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 17.778. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. O'Reilly, 3. Jankowski (všichni Nashville).

Winnipeg - Edmonton 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 25. Appleton, 50. Dillon, 51. Monahan - 32. Draisaitl, 34. Brown, 47. Nugent-Hopkins, 62. Hyman. Střely na branku: 25:42. Diváci: 15.225. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Winnipeg), 2. McDavid (Edmonton), 3. Dillon (Winnipeg).

Chicago - Calgary 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 16. a 45. Dickinson, 4. S. Jones - 53. Weegar. Střely na branku: 27:39. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval jeden gól z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Diváci: 19.404. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. Slaggert, 3. Mrázek (všichni Chicago).

Colorado - Montreal 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 1. MacKinnon - 1. Suzuki, 15. Armia. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.119. Hvězdy zápasu: 1. Armia, 2. Montembeault (oba Montreal), 3. MacKinnon (Colorado).

Arizona - Columbus 6:2 (0:1, 2:1, 4:0)

Branky: 37. a 52. Doan, 35. Maccelli, 55. Bjugstad, 57. Schmaltz, 60. Guenther - 12. Jenner, 40. Werenski. Střely na branku: 35:27. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Maccelli, 3. Schmaltz (všichni Arizona).

Seattle - Anaheim 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 8. Tolvanen, 17. Eberle, 26. Bjorkstrand, 36. Beniers. Střely na branku: 36:12. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Tolvanen, 3. Daccord (všichni Seattle).

San Jose - Dallas 3:6 (0:2, 3:3, 0:1)

Branky: 21. Barabanov (Rutta), 22. Eklund, 29. Kostin - 12. a 31. Johnston, 21. a 52. J. Robertson, 17. Marchment, 29. Benn. Střely na branku: 20:41. Diváci: 12.208. Hvězdy zápasu: 1. Benn, 2. Johnston, 3. J. Robertson (všichni Dallas).

5.St. Louis7238430208:21780
6.Minnesota7134928220:23077