Skifařky Prokešová a Neuhortová získaly na ME bronzové medaile

foto Srbská skifařka Jovana Aršičová se raduje ze svého vítězství na ME v maďarském Szegedu, 28. dubna 2024.

Szeged (Maďarsko) - Skifařky Alice Prokešová a v kategorii lehkých vah Kristýna Neuhortová vybojovaly na veslařském mistrovství Evropy v Szegedu bronzové medaile. Zatímco Neuhortová v neolympijské disciplíně obhájila výsledek z loňského šampionátu na jezeře Bled, úspěch Prokešové je nečekaný. Bývalá atletka se veslování věnuje od roku 2019.

Čtyřiadvacetiletá Prokešová dříve startovala na dvojskifu s Markétou Nedělovou nebo Michalou Pospíšilovou, letos ale závodí na skifu. V Szegedu postoupila do finále přímo z úvodní rozjížďky a dnes předvedla výborný výkon.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského byla ještě v polovině trati šestá, ale pak se posouvala vpřed. V závěru předjela Rumunku Andradu Marii Morosanuovou, které došly síly, a připsala si největší úspěch veslařské kariéry. Vyhrála Srbka Jovana Arsičová.

"Plán pro finále byl jednoduchý: jet co nejlépe. Trochu jsem se bála větru, ale prostě jsem se snažila veslovat co nejlépe," uvedla Prokešová na webu federace World Rowing. "Mistrovství Evropy mělo být mým posledním závodem v sezoně, protože nikdo nečekal takový výsledek. Teď doufám, že mě pošlou do Lucernu. Uvidíme," dodala Prokešová, která by v květnu chtěla v dodatečné kvalifikaci zabojovat o účast na olympiádě v Paříži.

ČTK řekla, že už přímý postup do finále byl pro ni velkým překvapením. "V první půlce trati jsem byla na poslední pozici, ale s čistou myslí jsem se postupně propracovala dopředu. Jela jsem si svůj závod. Na závěrečných 250 metrech jsem si řekla, že musím zkusit udolat i Rumunku na třetí pozici, ať to stojí cokoliv, což se nakonec podařilo," popsala Prokešová závod.

Po projetí cíle nejprve kontrolovala, zda jsou před ní jen dvě skifařky. "Protože jsem tomu nějak nemohla uvěřit. Po náročném podzimu a zimě je tento úspěch pro mě obrovským zadostiučiněním a motivací do další práce," uvedla Prokešová a poděkovala Kacovskému a celému týmu za podporu.

Neuhortová, kterou také připravuje Kacovský, měla účast v bojích o medaile vzhledem k nízkému počtu přihlášených veslařek jistý. Členka Olympu Praha byla po startu na pátém místě, rychle se posunula na čtvrté, které pak držela více než kilometr. Na posledním mezičase 500 metrů před cílem předjela Francouzku Aurelii Morizotovou a bronzovou pozici udržela až do cíle.

"Se závodem jsem spokojená. Myslím si, že jsem prodala vše, co jsem natrénovala. V poslední době se mi nejezdilo nejlépe, proto jsem ráda, že jsem nakonec uhájila bronzovou pozici," uvedla Neuhortová na webu veslařského svazu.

Z vítězství se radovala Alena Furmanová z Běloruska, která na akci startovala jako takzvaný nezávislý individuální sportovec a získala třetí evropský titul v kariéře. Druhá dojela Margaret Cremenová z Irska.

Nejlepší výsledek v kariéře si v Maďarsku připsaly i Pavlína Flamíková a Radka Novotníková na dvojice bez kormidelnice. Posádka, kterou také vede Kacovský, postoupila poprvé na velké akci do finále a skončila čtvrtá.

Flamíková s Novotníkovou v závěru bojovaly o bronzovou medaili, za třetími Chorvatkami Ivanou a Josipou Jurkovičovými zaostaly o tři desetiny sekundy. Dosavadním maximem české posádky na ME byla osmá místa z předešlých dvou šampionátů. Třetí titul za sebou získaly Ioana Vrinceanuová a Roxana Anghelová z Rumunska.

"Pro nás to byl super závod! Naše první finále A na mistrovství Evropy. Ale pocity jsou trochu rozpolcené, na jednu stranu je to skvělé a jelo se skvěle. Povedl se nám i finiš a čtvrté místo je pro nás velký posun. Na druhou stranu ty desetinky dost mrzí, hlavně když to pokazilo Kácův bronzový hattrick. Ale jsme spokojené, nevzdaly jsme se a snažily se to urvat až do konce," uvedly Flamíková s Novotníkovou.

Čtvrté skončily i Anna Šantrůčková a Lenka Lukšová na dvojskifu. Nově složenou posádku, která bude v polovině května v Lucernu bojovat v dodatečné kvalifikaci o účast na olympijských hrách v Paříží, ale dělilo od medaile osm sekund. Vyhrály Norky Thea Helsethová a Inger Seimová Kavlieová.

Muži:

Skif: 1. Zeidler (Něm.) 7:38,47, 2. Ntuskos (Řec.) 7:41,36, 3. Bieliauskas (Litva) 7:43,35.

Skif lehkých vah: 1. Torre (It.) 7:41,72, 2. Colpaert (Bel.) 7:54,83, 3. Savaete (Fr.) 7:55,10.

Dvojskif: 1. Cornea, Enache (Rum.) 6:44,55, 2. Pujolar, Conde (Šp.) 6:51,07, 3. Gelsen, Weber (Něm.) 6:51,49, ...finále C: 2. Cincibuch, Podrazil (ČR) 7:11,72.

Dvojka bez korm.: 1. Wynne-Griffith, George (Brit.) 7:01,54, 2. Arteni, Lehaci (Rum.) 7:03,88, 3. Röösli, Gulich (Švýc.) 7:06,50, ...finále B: 4. Neděla, Šišma (ČR) 7:21,56.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Wilkes, Ambler, Aldridge, Davidson) 6:17,63, 2. Itálie 6:20,27, 3. Francie 6:22,86, ...finále B: 2. Česko (Kulhánek, Fleissner, Nosek, Dočekal) 6:49,80.

Ženy:

Skif: 1. Arsičová (Srb.) 8:23,42, 2. Fösterová (Něm.) 8:28,16, 3. Prokešová (ČR) 8:34,97.

Skif lehkých vah: 1. Furmanová (Běl.) 8:32,17, 2. Cremenová (Ir.) 8:42,96, 3. Neuhortová (ČR) 8:49,89.

Dvojskif: 1. Helsethová, Seimová Kavlieová (Nor.) 7:39,42, 2. Karalieneová, Rimkuteová (Lit.) 7:41,50, 3. Bodnarová, Radisová (Rum.) 7:43,66, 4. Šantrůčková, Lukšová (ČR) 7:51,95.

Dvojka bez korm.: 1. Vrinceanuová, Anghelová (Rum.) 7:52,05, 2. Anastasiadouová, Bourmpouová (Řec.) 8:00,87, 3. I. Jurkovičová, J. Jurkovičová (Chor.) 8:03,13, 4. Flamíková, Novotníková (ČR) 8:03,43.

Osma: 1. Rumunsko (Rusuová, Anghelová, Adamová, Lehaciová, M. Beresová, A. Beresová, Vrinceanuová, Radisová, korm. Petreanuová) 6:32,00, 2. Británie 06:35,16, 3. Itálie 6:37,41.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 12.05.2024 ČTK