Nečas asistencí pomohl Carolině ke třem postupovým mečbolům

foto Utkání play off zámořské hokejové NHL New York Islanders - Carolina Hurricanes, 25. dubna 2024. Hráči Caroliny se radují z gólu. Zleva  Teuvo Teräväinen, Martin Nečas, Brent Burns a Jaccob Slavin.

New York - Útočník Martin Nečas přispěl asistencí k výhře Caroliny 3:2 na ledě New York Islanders a pomohl Hurricanes ke třem mečbolům. Za rychlým postupem do semifinále Východní konference NHL vykročila také Florida, která ve třetím zápase vyhrála na ledě Tampy Bay 5:3.

Fotogalerie

Nečas si třetí bod v aktuálním play off připsal v páté minutě, kdy se jeho nástřel před branku šťastně odrazil až k zakončujícímu obránci Brentu Burnsovi. Kanadský veterán napřáhl na vrcholku kruhu a jeho nenápadný pokus zapadl až do branky.

O šest minut později hosté zvýšili na 2:0 a opět se prosadil obránce. Nevydařený přechod Islanders do útočného pásma potrestal Dmitrij Orlov, jenž si z druhé vlny najel na nahrávku krajana Andreje Svečnikova. Ve druhé třetině Islanders zápas zdramatizovali. Po 40 minutách snížili na 2:3, víc ale nestihli a jsou krok od rychlého vyřazení.

Skvělým výkonem ve třetí třetině dovedl Carolinu k výhře gólman Frederik Andersen. Islanders závěrečnou dvacetiminutovku vyhráli 11:3 na střely, na dánského gólmana ale nevyzráli. "Po dobrých dvou třetinách nás Islanders zatlačili a vytvořili si několik skvělých šancí. Freddie je ale všechny zlikvidoval. Dnes byl rozdílovým hráčem," chválil čtyřiatřicetiletého brankáře trenér Rod Brind’Amour.

Klíčový zákrok Andersen předvedl v 55. minutě, kdy i přes pád při přesunu dokázal zlikvidovat pokus Alexandra Romanova. "Celý zápas chytal neuvěřitelně a pět minut před koncem vytáhl takový zákrok. Vůbec netuším, jak tam tu ruku dostal. Nevím, co k tomu říct. Byl naším nejlepším hráčem," řekl Svečnikov, jenž k těsné výhře pomohl dvěma gólovými nahrávkami.

Tampa Bay stejně jako Islanders dál čeká v play off na vítězství. Lightning ve třetím zápase série do 30. minuty nad Floridou vedli, pak ale převzali iniciativu hosté a druhou půlku ovládli jednoznačně 4:1. Dvěma góly vítězství 5:3 řídil Matthew Tkachuk, gólem a nahrávkou se do statistik zapsali Brandon Montour a Steve Lorentz.

"Jsme v pozici, v níž jsme si před startem série přáli být, průběžný výsledek ale může klamat. Tampa hraje velmi dobře a všechny zápasy zatím měly dost vyrovnaný průběh. Rozhodují maličkosti a fakt, že se můžeme opřít o gólmana," uvedl Tkachuk, který je s pěti body za tři góly a dvě asistence nejproduktivnějším hráčem týmu.

Tampa by potřebovala výraznější příspěvek Nikity Kučerova. Vítěz Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části bodoval ve všech třech zápasech, se třemi nahrávkami ale není ani nejproduktivnějším hráčem týmu a zaostává za skvělými výkony, kterými Lightning dovedl do play off.

Tampu zatím střelecky táhne Steven Stamkos, který se prosadil ve všech třech zápasech. Ve čtvrtek večer ale litoval nevyužitých přesilovek. "Měli jsme jich několik, bohužel jsme si nedokázali vytvořit pořádnou šanci. V přesilovkách se nám zatím nedaří tak, jak jsme zvyklí. Možná i to nás stojí lepší výsledky," hledal příčinu nevydařeného vstupu do vyřazovacích bojů kapitán Lightning.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápasy:

Tampa Bay - Florida 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)

Branky: 21. Stamkos, 23. Motte, 55. Paul - 11. a 60. M. Tkachuk, 30. Reinhart, 37. Montour, 50. Lorentz. Střely na branku: 29:31. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Montour (Florida), 2. Stamkos (Tampa Bay), 3. Bobrovskij (Florida). Stav série 0:3.

New York Islanders - Carolina 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Branky: 23. Engvall, 38. Nelson - 5. Burns (Nečas), 11. Orlov, 28. S. Aho. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Burns (oba Carolina), 3. Engvall (NY Islanders). Stav série 0:3.